13 lipca 2024 / Irwina, Margarety, Sary | Lokali: 12431| Opinii: 1847

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się w 15 sekund!

max10.pl
Aktualnie jesteś tutaj: Ranking restauracji / Artykuły / Pizza Hut 20 lat w Polsce. Góra pieniędzy na inwestycje.

Opinia dnia  

~Klient

Pod Kasztanem - Pizzeria

Lokal otwarty jest do 22, przyjechaliśmy z znajomym o godzinie 21:20 a obsługa oznajmiła nam, że nie mają już ciasta do pizzy. Jest to już nie pierwsza tego typu karygodna sytuacja, ponieważ dzwoniąc po zamówienie telefoniczne o 21:30 w inny dzień, niestety obsługa poinformowała że niema już możliwości dowozu bo mają dużo wyjazdów i kierowca nie będzie jeździł poza godzinami pracy, informacja ta została przekazana w opryskliwy sposób. Jeśli właścicielka lokal i jego obsługa nie szanują klienta, to klienci wkrótce odwdzięczą się tym samym.

zobacz całą opinię

Pizza Hut 20 lat w Polsce. Góra pieniędzy na inwestycje.

Autor: admin Źródło: Data dodania: 2013-10-09 20:19:42 Liczba wyświetleń: 17536

Dziś na rynku giełdowym Catalyst debiutuje 14 tys. obligacji spółki AmRest o wartości 140 mln zł. Są to wyemitowane w czerwcu papiery na okaziciela.

 

Wszystkie obligacje oprocentowane są na podstawie zmiennej stopy 6M WIBOR powiększonej o marżę. Data wykupu to 30 czerwca 2018 roku. Odsetki będą płatne w półrocznych okresach. Emisja obligacji nie została dodatkowo zabezpieczona, co oznacza, że w rasie upadłości spółki właściciele obligacji są ostatni w kolejce po swoje pieniądze.Pieniądze z emisji zostaną przeznaczone na rozwój spółki AmRest. Spółka w ostatnich latach nabiera inwestycyjnego tempa.

 

Dziś mało kto pamięta, że AmRest swoją obecność w Polsce zaczynał jako American Retail Systems (ARS). To założona przez dwójkę Amerykanów firma, która otworzyła w listopadzie 1993 r. pierwszą we Wrocławiu restaurację Pizza Hut w Polsce. Później otwierano pierwsze lokale KFC i Taco Bell (który jednak został wycofany z Polski). W 2000 roku z połączenia 52 restauracji działających w Czechach restauracji YUM! i 28 restauracji ARS powstał AmRest.

 

Biznes szedł na tyle dobrze, że firma postanowiła na zasadzie franczyzy lub joint venture uruchomić sieć KFC, Burger King, a także Starbucks. W sumie spółka zatrudnia w 13 krajach 16 tys. pracowników i prowadzi blisko 700 restauracji. Obecnie największy pakiet akcji jest w posiadaniu spółki WP Holdings VII, która należy do funduszu private equity Warburg Pincus, którego początki sięgają 1939 r. Obecnie firma zainwestowała w inne przedsiębiorstwa 45 mld dol.

 

 

Miliony na rozwój

 

W 2005 r. spółka zadebiutowała na GPW. Ciągle jednak potrzebuje pieniędzy na rozwój. W tym celu została przeprowadzona wspomniana już czerwcowa emisja obligacji.  Oprócz tego kilka tygodni temu AmRest poinformował, że wraz ze spółkami zależnymi AmRest Polska i AmRest Czechy podpisał umowę kredytową z Pekao SA, BZ WBK, Rabobank Polska i ING Bankiem Śląskim w przybliżonej kwocie 250 mln euro.  Na co zostaną przeznaczone środki? AmRest planuje dalszy rozwój sieci Burger King w tempie 3-4 otwarć nowych restauracji rocznie oraz ekspansję Starbucksa w Polsce, Czechach i na Węgrzech.

 

 

Zyski w górę, ale nie z gotowania

 

W pierwszym półroczu AmRest zarobił 60 mln zł netto wobec 4,5 mln zł przed rokiem. Oznacza to wzrost o ponad 1200 proc. Tak gigantyczny skok jest tylko zasługą operacji finansowych. Wrocławska firma zaksięgowała właśnie 63 mln zł, które udało się jej zaoszczędzić przy zakupie Restauravii, głównego franczyzobiorcy KFC w Hiszpanii. W 2011 r. AmRest za trzy czwarte akcji Restauravii zdecydował się zapłacić 170 mln euro.

 

Na podstawowym biznesie, czyli prowadzeniu restauracji i kawiarni AmRest, zarobił zaledwie 2,5 mln zł wobec 23 mln zł rok wcześniej.


Komentarze

Dodaj komentarz  


Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2019 www.max10.pl. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Nie odpowiadamy za treści dodawane przez użytkowników.